sobota, 4 stycznia 2014

Dziwne materii pomieszanie... czyli o patronach i o Sienikewiczu

Nadszedł 2014... . Rok Jana Karskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Oskara Kolberga oraz świętego Jana z Dukli.

Jan Karski - łodzianin, legendarny kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej, historyk, prawnik i dyplomata.
Laureat tytułu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" (1982 rok), odznaczony Orderem Orła Białego (1995 rok), odznaczony krzyżem srebrnym Orderu Virtuti Militari za działalność kurierską i konspiracyjną, laureat wielu tytułów honoris causa polskich i amerykańskich uczelni.
W tym roku przypada setna rocznica Jego urodzin. 

Jestem Polakiem, katolikiem wychowanym w socjalistycznej tradycji Piłsudskiego. obywatelem amerykańskim, a do tego Żydem.

Jan Nowak-Jeziorański - dziennikarz, pisarz, działacz polityczny, emisariusz i kurier Komendanta Głównego Armii Krajowej do rządu polskiego w Londynie, doradca do spraw Europy Wschodniej w amerykańskim Departamencie Stanu. Odznaczony Orderem Virtuti Militari (1944 rok), amerykańskim Medalem Wolności (1966 rok), Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Walecznych. 
W roku 2000 otrzymał Nagrodę PEN Club'u za reportaż literacki i eseistykę. Dwa lata później został laureatem Diamentowego Mikrofony (nagroda Polskiego Radia dla najwybitniejszych postaci radiowych).
Również w tym roku przypada setna rocznica Jego urodzin.


Ja mogę nie lubić tego rządu, ale on został wyłoniony w wolnych wyborach i jest moim rządem, bo jest rządem polskim


Święty Jan z Dukli - franciszkanin, pustelnik. W młodości przebywał w pustelni na Wzgórzu Zaśpit koło Dukli, po czym wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych - franciszkanów. Mając sześćdziesiąt lat przeszedł do surowszej gałęzi zakonu - bernardynów. 
To Jemu przypisuje się ocalenie Lwowa w 1648 roku (164 lata po śmierci). Według zapisów historycznych Kozacy, którzy atakowali miasto zarządzili natychmiastowy odwrót na widok ukazującej się im postaci zakonnika ze wzniesionymi rękami. Ponoć ojcowie bernardyni rozpoznali w nim zmarłego Jana z Dukli. Od tamtej pory kult zakonnika bardzo rozwijał się. 
Jego kult rozpowszechnił się zwłaszcza wśród żołnierzy.
W roku 1733 Jan z Dukli został błogosławionym, a kanonizował Go papież Jan Paweł II w Krośnie w 1997 roku. 
W ikonografii jest przedstawiany w habicie zakonnika. Jego atrybutem są promienie światła.
W tym roku przypada 600-lecie urodzin oraz 530 rocznica śmierci Świętego. 
Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta i kompozytor urodzony w Przysusze. Początkowo karierę swoją wiązał z kompozytorstwem, ale w końcu zainteresował się folklorem - podczas wypraw w okolice Warszawy notował melodie ludowe i pieśni. I tak w latach 1842-45 wydał 125 melodii ludowych opracowanych na głos i fortepian w swoim pierwszy zbiorze "Pieśni ludu polskiego". Utwory w formie zeszytów były w latach późniejszych wydawane systematycznie. Kompozytor utrwalił obraz sztuki i kultury ludowej polskiej w 33 tomach monografii regionalnych - to stanowiło największy dorobek etnograficzny w XIX-wiecznej Europie.
W tym roku przypada 200-rocznica urodzin etnografa.
Czytanie dzieł Aleksandra Fredry zakończyliśmy z końcem roku 2013. W tym roku przewidywane jest czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza... . Na pewno będzie równie ciekawie... .

Ale gdy pożyjesz dłużej, poznasz, że gdy ktoś chce czegoś na świecie dokazać, temu nie wolno ni własnej, ni cudzej słabości folgować, nie wolno większych spraw dla mniejszych poświęcać.
(Potop, tom I, rozdz.XXI)


4 komentarze:

 1. Dzieła Fredry uwielbiam, Sienkiewicza również. :) Pozdrawiam Haniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak napisałam, na pewno będzie ciekawie... :-) Serdeczności, Daisy :-)

   Usuń
 2. Jakoś za Sienkiewiczem nie przepadałam. Wolę Prusa. Natomiast można się domyślać co będzie w tematach maturalnych. Jak dobrze, że to już za mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz przynajmniej można się domyślać, co będzie na maturze... . Za moich czasów... nie było takich możliwości... . :-)

   Usuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)