piątek, 1 listopada 2013

Po tamtej stronie...


Różo powiedz róży
szpaku powiadom szpaka
ogary szczekajcie ogarom jak zwykle w wielu tonacjach
czaplo wypaplaj czapli na żółtych nogach stojąc
mrówko powtórz to mrówce
miniemy. Potoczy się dalej
ziemia niebo powietrze
tylko ten kamień na polu
ten sam wciąż księżyc przed deszczem
wiara co pije ze skały
bez nas zostanie jeszcze.


(Ks. Jan Twardowski)


4 komentarze:

 1. szkoda, że ludzie tak koszmarnie skomercjalizowali ten dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety... Kiedy patrzę na stragany z balonikami i cukierkami obok cmentarzy, to czuję zażenowanie. W naszej kulturze to dzień tęsknoty za tymi, którzy odeszli. Nie zmieniajmy tego na siłę. Jeden dzień w roku - tęsknota i nostalgia zamiast pustego śmiechu i rozrywki.

   Usuń
  2. To powód, dla którego mimo, że "co ludzie powiedzą...", nie jeżdżę w te dni na cmentarz. Zdjęcie moich świętej pamięci Rodziców i zapalona świeczka są dla mnie symbolem Wszystkich Świętych.

   Usuń
  3. W sumie - jest to dobry pomysł na Wszystkich Świętych. Osobiście wolę odwiedzać cmentarze w każdy inny dzień byle nie wtedy, gdy przetaczają się tam tabuny ludzi. Brakuje mi atmosfery skupienia, gdy słyszę: "Zeeenek! Popraw kwiatki! Maryśkaaaa!!! Daj ten znicz bardziej z lewej!" I na dodatek ten przegląd futer (hahaha! w tym roku nie było - za ciepło), damulki skradające się w 10 cm szpilkach nieutwardzonymi alejkami, baloniki, cukierki i wrzawa. Aha - i rzecz najgorsza - robienie sobie słit-foci nad grobami po to, aby sekundę później wrzucić na fejsa z komciem : "takie tam nad grobem babci". ŻENADA!

   Usuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)