czwartek, 25 lutego 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji - historia (cz. 4)Część czwartą historii Konkursu Piosenki Eurowizji rozpoczynam od 21. Konkursu Piosenki Eurowizji. 
Odbył się w kwietniu 1976 w Hadze. W tym Konkursie udział wzięło osiemnaście państw, do których dołączyła z powrotem Grecja i Austria. Natomiast wycofały się Cypr i Turcja.
Dwudziesty pierwszy Konkurs wygrał zespół Brotherhood of Man z Wielkiej Brytanii piosenką Save Your Kisses for Me.
I tak 22. Konkurs odbył się w maju 197 roku w Londynie. A zwyciężyła Marie Myriam z Francji piosenką L'oiseau et l'enfant.
W kwietniu 1978 roku w Paryżu odbył się 23. z kolei Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku wystąpili reprezentanci dwudziestu państw. Po raz pierwszy wygrał Izrael. Zespół Izhar Cohen & Alphabeta zaśpiewał A-Ba-Ni-Bi (co znaczy Kocham Cię).

Przenosimy się do roku 1979, gdzie w Jerozolimie po raz drugi z rzędu zwyciężyła piosenka wykonana przez Izraelczyków: Gali Atari i Milk and Honey. Zaśpiewali utwór Hallelujah.
W kwietniu 1980 roku, w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC odbył się 25. Konkurs (Izrael zrezygnował z przygotowania drugiego z rzędu konkursu). Tu szczęście dopisało Irlandii. Johnny Logan piosenką What's Another Year wyśpiewał główną nagrodę.
26. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowało RTE w Dublinie, a zwycięstwo przypadło Wielkiej Brytanii i zespołowi Bucks Fizz, którzy zaśpiewali Making Your Minds Up.
W kwietniu 1982 roku w hrabstwie North Yorkshire w Harrogate został zorganizowany 27. Konkurs. W tym Konkursie zwyciężyła piosenka Ein bißchen Frieden, którą wykonała Nicole z Niemiec.
I tu moja mała dygresja: po latach Eleni wykonywała tę piosenkę, która stała się sztandarowym jej utworem - przyznam, że wolę oryginał. Zresztą, sami proszę, posłuchajcie:
Jesteśmy w roku 1983 i tu w kwietniu w Rudi-Sedlmayer-Halle w Monachium został zorganizowany 28. Konkurs Eurowizji. Zwycięstwo przypadło Corinne Hermes z Luksemburga, która wykonała utwór Si la vie est cadeau.
Dzięki zwycięstwu reprezentantki Luksemburga, 29. Konkurs Eurowizji odbył się w Teatrze Kircheberg w Luksemburgu. I tam piosenką Diggi-Loo Diggi-Ley zwyciężył zespół Herreys ze Szwecji.
I na koniec dzisiejszego odcinka - słowo o 30. Konkursie, który odbył się w maju 1985 roku w hali Scandinavium w Geteborgu.  Tam zwyciężył duet Bobbysocks z Norwegii piosenką La det swinge.

cdn...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale nie obrażaj :-)