czwartek, 11 lutego 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji - historia (cz. 3)



11. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się marcu 1966 roku w Luksemburgu. Wtedy to po raz pierwszy zwyciężyła Austria. Piosenkę Mercie, Cherie wykonał Udo Jurgens.




I tak 12.  Konkurs odbył się w kolejnym roku (1967), w kwietniu w Wiedniu. Wygrała brytyjska piosenkarka Sandie Shaw piosenką Puppet on a string.





13. z kolei Konkurs odbył się w Londynie w kwietniu 1968 roku.
Zwyciężyła Hiszpania. Utwór La La La wykonała Massiel.



14. Konkurs Piosenki odbył się w marcu 1969 roku w Madrycie.
Po raz pierwszy zremisowały aż cztery piosenki. A ponieważ nie było wtedy jeszcze regulaminu, który jasno określałby rozwiązanie takiej sytuacji, Konkurs wygrały wszystkie utwory.

I tak: Salome z Hiszpanii piosenką Vivo Cantando,





Lulu z Wielkiej Brytanii piosenką Boom Bang-A-Bang,




Lenny Kuhr z Holnadii piosenką De Troubadour,




Frida Boccara z Francji piosenką Un Jour, Un Enfant.




Jesteśmy przy 15. Konkursie. Ten odbył się w marcu 1970 roku w RAI Congrescentrum w Amsterdamie. Zwyciężyła Dana z Irlandii piosenką All Kinds of Everything.




I 16. już Konkurs - został zorganizowany w kwietniu 1971 roku w Dublinie w Irlandii. A zwyciężyła Severine z Monako piosenką Un banc, un arbre, une rue.




17. Konkurs, który odbył się w marcu 1972 roku w Usher Hall w Edynburgu wygrał zespół Vicky Leandros z Luksemburga piosenką Apres toi.





18. Konkurs został przeprowadzony w kwietniu 1973 roku w Luksemburgu. A w tym Konkursie pierwsze miejsce zajęła po raz drugi reprezentacja Luksemburga. Tym razem Anne-Marie David piosenką Tu te reconnaitras.




19. Konkurs powinien był odbyć się po raz drugi w Luksemburgu, ale ze względów finansowych tym razem został zorganizowany w Wielkiej Brytanii, w kwietniu 1974 roku. Wtedy też pierwsze zwycięstwo odniosła Szwecja i zespół ABBA utworem Waterloo.




I jeszcze na koniec tej części historii Konkursu Piosenki Eurowizji - słowo o 20. Konkursie:
Zorganizowała go oczywiście Szwecja, odbył się w Sztokholmie w marciu 1975 roku. A zwyciężył Teach-In, holenderski zespół, piosenką Ding-A-Dong.





cdn...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale nie obrażaj :-)