poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #68 „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku” Bożena AksamitNa tę książkę skusiłam się z dwóch powodów: przede wszystkim autorka. Reporterka. Bardzo byłam ciekawa jak sobie poradziła z tak obszernym tematem. I drugi powód to sam statek. Legenda.
Bożena Aksamit – ukończyła oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Potem była grafikiem w „Głosie Wybrzeża”. Aż w końcu trafiła do „Gazety Wyborczej”, gdzie została reporterką. Jaka sama mówi:
Najtrudniejsze w zawodzie dziennikarza jest mierzenie się z ogromnym napięciem emocjonalnym. Niełatwo rozmawia się o bolesnych sprawach z zupełnie obcymi ludźmi, a mnie interesuje człowiek wrzucony w wir historii.

Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku to 33-letnia historia jednego z dwóch wielkich, polskich rejsowców. To reportaż poparty unikalnymi zdjęciami nie tylko z wnętrz statku, ale również załogi i znamienitych osób, które niejednokrotnie udawały się w daleki rejs.

160 metrów długości i niemal 22 metry szerokości. Sześć pokładów. Olbrzym.

Lucky Ship (Szczęśliwy Statek), tak był nazywany Batory. W czasie wojennej zawieruchy pływał w konwoju. Zawsze szczęśliwie dobijał do celu.

A na swoich pokładach gościł Hankę Ordonównę, Arkadego Fiedlera, Adolfa Dymszę, Stanisława Dygata z Kaliną Jędrusik, Wojciecha Kossaka…

Ten reportaż jest rysem biograficznym bez skandali, bez wielkich „atrakcji”. Autorka napisała historię Batorego nie upiększając faktów. A przede wszystkim napisała o ludziach, którzy tworzyli sławę i potęgę transatlantyku.

Polecam tę książkę tym, którzy chcą poznać prawdziwą historię Batorego.

2 komentarze:

  1. Perła historii na wodzie, wypożyczę książkę, dziękuję za "cynk":)!
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)