piątek, 8 kwietnia 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji - historia (cz. 7)

Jesteśmy przy 51. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ten odbył się w Atenach (poprzedni, jubileuszowy zwyciężyła Elena Paparizou) w maju 2006 roku. Tym razem zwyciężył zespół Lordi z Finlandii utworem Hard Rock Hallelujah.
Kolejny, 52 Konkurs Eurowizji został zorganizowany w maju 2007 roku w Helsinkach w Hartwall Arena. Zwycięstwo odniosła piosenka Molitva, którą zaśpiewała Marija Serifović z Serbii.
53. Konkurs zorganizował serbski nadawca Radio-Televizija Srbija w Belgradzie w maju 2008 roku. Finał należał do Dimy Biłana z Rosji, który wykonał utwór Belive.
W maju 2009 roku w Moskwie został zorganizowany 54. już Konkurs Piosenki Eurowizji. Zwycięstwo tym razem przypadło Norwegowi Alexandrowi Rybakowi za piosenkę Fairytale. Finalista zdobył rekordową liczbę punktów 387 na 492 możliwe.
55. Konkurs, który odbył się w maju 2010 roku w Oslo, wygrała Lena Mayer-Landrut z Niemiec. Zaśpiewała wtedy piosenkę Satellite.
Swoją drogą ta piosenka i jej wykonanie bardzo przypomina mi piosenkę-kandydatkę na tegoroczną Eurowizję, którą proponowała Margaret ze swoim utworem Cool me down.
Tymczasem jesteśmy przy 56. Konkursie Eurowizji. Ten został zorganizowany w maju 2011 roku w Duesseldorfie, a zwycięstwo odnieśli Ell & Nikki z Azerbejdżanu piosenką Running Scared.
57. Eurowizja należała do Loreen ze Szwecji, która w maju 2012 roku w Baku zwyciężyła piosenką Euphoria.
I tak jesteśmy przy 58. Eurowizji, która odbyła się w Malmo w maju 2013 roku. A zwycięstwo przypadło reprezentantce Danii - Emmelie de Forest, która zaśpiewała utwór zatytułowany Only Teardrops.
59. z kolei Konkurs odbył się w Kopenhadze w maju 2014 roku, a zwyciężyła piosenka Rise Like a Phoenix, którą wykonał/a kontrowersyjna/y drag queen Conchita Wurst z Austrii.
Na koniec jeszcze 60. Eurowizja. Obyła się w Hali Miejskiej w Wiedniu w maju 2015 roku. Zwycięstwo odniósł reprezentant Szwecji - Mans Zelmerlow utworem Heroes.
I to już koniec historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Czekamy kto zwycięży w 61. Konkursie w Oslo, który odbędzie się 14 maja 2016 roku.

Za tydzień zapraszam na resume Polski w tych Konkursach. 


1 komentarz:

  1. Jak muzycznie u Ciebie Haniu, chętnie posłucham :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)