poniedziałek, 14 listopada 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #81 "Niedomówienia" Anna Sakowicz

Niedomówienia to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Sakowicz.
Anna Sakowicz - mama i żona. Absolwentka filologii polskiej, filozofii i edukacji filozoficznej oraz edytorstwa współczesnego. Uwielbia czarny humor. Maniaczka książek. Miłośniczka kina i teatru.

Niedomówienia to szósta powieść Jej autorstwa.

Czterdziestoletnia Janka jest właścicielką niewielkiej drukarni, którą odziedziczyła po ojcu. Pasję i uwielbienie dla Gutenberga natomiast, nasza bohaterka odziedziczyła zarówno po ojcu jak i po dziadku. Dlaczego akurat Gutenberg? Dziadek Janki spotkał w pociągu księdza Liedke wiozącego jeden z egzemplarzy Biblii Gutenberga. Był rok 1939...

Powieść Niedomówienia jest powieścią wielowątkową. Jest kluczowe rozwiązanie tajemnicy zdjęć, które Janka znajduje przy pomniku Gutenberga. Jest uzależnienie dorosłej, dojrzałej (czy aby na pewno?) kobiety od matki. Jest też "grzeszne zauroczenie" i pierwsza poważna próba odpowiedzi na pytanie: kim jestem? To właśnie są owe tytułowe "niedomówienia".

A wszystko okraszone jest płynną akcją, dawką porządnego humoru. Autorka kreśli mocne, różnorodne charaktery postaci. Jest rozkojarzona, choć silna i pracowita Janka, mocno stąpający po ziemi Antek, naiwna i słodka Honorata i wreszcie tajemnicza Lidia Tirelli.

Gorąco polecam tę świetną obyczajową powieść.

Za możliwość jej przeczytania dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.
2 komentarze:

Komentuj, ale nie obrażaj :-)