piątek, 4 marca 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji - historia (cz. 5)

Piąty odcinek historii Konkursu Piosenki Eurowizji rozpoczynamy od 31. Konkursu, który odbył się w Grieghallen w Bergen (Norwegia), a zwyciężyła Sandra Kim z Belgii piosenką J'aime la vie.
Kolejny, 32. już Konkurs odbył się w maju 1988 roku w Brukseli. Zwyciężył Johnny Logan z Irlandii i jednocześnie został pierwszym w całej dotychczasowej historii Konkursu uczestnikiem, który dwukrotnie wygrał Eurowizję (25. Konkurs). A tym razem zwyciężyła piosenka Hold Me Now.
33. Eurowizję zorganizowano w kwietniu 1988 roku w Dublinie, a wygrała go Celine Dion ze Szwajcarii piosenką Ne partez pas sans moi.
Kolejny, 34. już Konkurs dzięki zwycięstwu Celine Dion został zorganizowany w Lozannie w Palais de Beaulieu. Zwycięzcą tej edycji został zespół Riva z Jugosławii z piosenką Rock Me.
I jesteśmy w roku 1990, kiedy to w maju odbył się 35. Konkurs. Ten miał miejsce w Zagrzebiu, a zwycięzcą został Włoch Toto Cutugno z piosenką Insierme: 1992.
W maju 1991 roku w Rzymie zorganizowano 36. Eurowizję. Tu zwycięstwo (ta sama liczba punktów - po 146) przypadło reprezentantkom Szwecji i Francji. Ale regulamin Konkursu mówił tak:

Jeśli dwa państwa zdobędą identyczną liczbę punktów, to zwycięstwo przypadnie tej piosence, której więcej razy przyznano 12 punktów. Jeśli to nie pomoże w rozstrzygnięciu, policzone zostaną dziesiątki – i tak dalej aż do wyłonienia zwycięzcy. 

I tak w rezultacie zwycięstwo odniosła Szwedka Carola Haggkvist z piosenką Fångad av en stormvind (Szwecja otrzymała o trzy "dwunastki" więcej od Francji).
I tak 37. Eurowizja została zorganizowana w Malmö w maju 1992 roku. Zwycięstwo odniosła Irlandka Linda Martin piosenką Why me?
38. Konkurs zorganizował irlandzki nadawca publiczny w Millstreet w Irlandii, a odbył się w maju 1993 roku. Tym razem znowu zwyciężyła Irlandka, tym razem Niamh Kavanagh piosenką In Your Eyes
W kwietniu 1994 roku w Dublinie został zorganizowany 39. z kolei Konkurs Piosenki Eurowizji. Tym razem wygrali Paul Harrington i Charlie McGettigan z Irlandii piosenką Rock'n'Roll Kids.
I jeszcze w tym odcinku przypomnę 40. Konkurs Eurowizji - ten został zorganizowany w maju 1995 roku w Dublinie. Zwyciężył zespół z Norwegii - Secret Garden piosenką Nocturne.

cdn...


4 komentarze:

 1. Ależ mi zapewniłaś powrót do przeszłosci :) Najgorsze jest to, że wszystkie te piosenki są młodsze niż ja... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do zajrzenia i posłuchania poprzednich odcinków. A we czwartek - kolejna porcja muzyki. :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 2. Prawie w ogóle nie śledzę Eurowizji. Świetny wpis! Zajrzę potem do pozostałych, a niektóre tytuły sobie zapiszę :)
  _____________________________
  ZAPRASZAM SERDECZNIE NA NIEZWYKŁE WYDARZENIE!

  7 dni z Sylwią Trojanowską!

  Przez siedem dni (07.03.2016-13.03.2016) na moim blogu możecie zadawać pytania Sylwii Trojanowskiej.
  Do wygrania jest wyjątkowy egzemplarz „Szkoły latania” z autografem autorki.

  Zapraszam na stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/124397587952441/

  lub blog
  www.recenzjezpazurem.pl

  Pozdrawiam,
  Diane Rose

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do części poprzednich historii Konkursu oraz do kolejnych - we czwartki. Na stronę wydarzenia na pewno zajrzę, dziękuję za zaproszenie. Również pozdrawiam :-)

   Usuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)