wtorek, 17 kwietnia 2018

Opera, opera! - "Orlando furioso"

Dzisiaj wieczorem, dzięki stacji tv Mezzo, uczta dla uszu i dla ducha: opera Vivaldiego Orlando furioso.

Orlando furioso czyli Orland szalony był niejednokrotnie inspiracją do stworzenia oper.W epoce baroku Francesca Caccini skomponowała La liberazione di Ruggiero, potem Luigi Rossi skomponował Il palazzo incantato, a sam Vivaldi skomponował aż trzy opery na podstawie Orlanda: Orlando furioso, Orlando finto pazzo oraz Orlando.

Również Händel skomponował trzy opery inspirując się tym poematem: Alcina, Ariodante oraz Orlando.

Dzisiaj będziemy mogli obejrzeć i usłyszeć spektakl z Wenecji w wykonaniu Orchestra e Coro del Teatro La Fenice, pod dyrekcją Diego Fasolis'a.

W rolę Orlanda wciela się genialna Sonia Prina, włoska śpiewaczka operowa, jeśli można tak powiedzieć, specjalizująca się w muzyce baroku. Przepiękny kontralt.
Oprócz niej usłyszymy i wystąpią rownież: Francesca Aspromonte, Lucia Cirillo, Carlo Vistoli, Riccardo Novaro, Loriana Castellano i inni.

A o czym jest opera?

Medoro, rycerz, uciekł z rozbitego statku i w ogrodzie opowiada ukochanej księżniczce Angelice o swoim porwaniu oraz o katastrofie statku.
Z kolei Orlando, również rycerz zakochany w rzeczonej już Angelice, która niestety, wcale go nie kocha, kiedy widzi czułą scenę między nią a Medoro, wpada w szał zazdrości. Angelica próbuje go uspokoić wmawiając Orlandowi, że Medoro jest jej kuzynem...

Będziecie oglądać? Ja na pewno.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale nie obrażaj :-)