czwartek, 28 lipca 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #61 "Czarci krąg" Iwona Banach

 

Powieść obyczajowa, kryminał, horror, farsa, satyra. Tyle jakże różnych gatunków mieści w sobie Czarci krąg Iwony Banach.
Iwona Banach - bolesławianka, pisarka, tłumaczka, była nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka pikantnej kuchni i robótek szydełkowych.

Hanka jest detektywem w biurze matrymonialnym. Pewnego dnia od swojej szefowej otrzymuje zadanie specjalne. Udaje się więc do małego miasteczka, by tam przeprowadzić śledztwo. Okazuje się, że w Zagubinie niedawno odkryto szkielet pogrzebany w pochówku wampirycznym. Mieszkańcy wykorzystują to do zorganizowania Wampiriady. W niesamowitych i zaskakujących wydarzeniach prym wiodą: zezowaty pies Zyzol, szalony profesor ufologii, Hanka i policjant Maciek.

Autorka w sposób mistrzowski kpi z bohaterów. Jest to satyra na miarę Moliera. Zaściankowość, wiara w zabobony, głupota granicząca z tępotą, dulszczyzna, lenistwo i skąpstwo pokazane z przymrużeniem oka.

Przekomiczne sceny w aurze wampirycznej z bardzo osobliwym psem w tle. Czy może być coś bardziej „wybuchowego”?

I tak od początku pojawia się coraz więcej wątków, które wydają się nie do rozwiązania, panuje pozorny chaos. Jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powraca ład i wszystkie zagadki zostają rozwiązane oczywiście, jak to w dobrym kryminale winno być, nie bez zaskoczenia dla czytelnika.

I jeszcze słowo o okładce: dopóki nie przeczytałam Czarciego kręgu, wzbudzała we mnie wręcz niechęć. Jednak teraz stwierdzam, że pasuje idealnie.

Gorąco polecam.

A za umożliwienie mi przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina. 
 

2 komentarze:

  1. Muszę koniecznie poznać twórczość p.Iwony. Szczególnie, że ostatnio trochę mi śmiechu i wesołości brakuje :) Buziaki Haneczko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gosiu, koniecznie! Tym bardziej, że to gatunek, który Ty lubisz. Buziaki :-)

      Usuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)