sobota, 30 stycznia 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #43 "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" Anna Król

Anna Król jest z wykształcenia krytykiem sztuki. Jest autorką projektów literackich, które promują literaturę i czytanie. Współzałożycielka Fundacji "Kultura nie boli", pomysłodawczyni Big Book Festival.

Jest autorką książek Spotkać Iwaszkiewicza, Nie-biografia oraz Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie.

Tę ostatnią miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać.


/.../Anna Król otwiera szafę Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, układa na nowo
opowieść o jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX w.


Kilkanaście przedmiotów, zwykłych, ot takich, codziennego użytku. I kilkanaście wspaniałych, ciepłych opowieści-reportaży z życia wielkiego pisarza. 

Autorka z lekkością kreśli portret Iwaszkiewicza takiego, jakim był. Z jego zaletami i wadami, z przyzwyczajeniami, z dziwactwami. Pokazuje nam tamten świat z początków dwudziestego wieku aż do śmierci pisarza. 

Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą poznać Iwaszkiewicza takiego, jakim był naprawdę. 


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa postać i to nie tylko pisarz, którego bardzo cenię,a Jego utwory towarzyszą mi w zasadzie od zawsze; ale przede wszystkim Człowiek. Warto poczytać o takich Polakach :)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)