środa, 24 lipca 2013

Czytaj, czytaj, czytaj: #5 "Serce w potrzasku" Yves Navarre

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Państwowy Instytut Wydawniczy publikował serię beltrystyczną pod nazwą Klub Interesującej Książki.
W roku 1978 opubikowanych zostało 10 powieści. W tym - "Serce w potrzasku" autorstwa Yves Navarre.Yves Navarre(1940 - 1994) był znakomitym francuskim dziennikarzem, powieściopisarzem i dramaturgiem. To "Sercem w potrzasku" zwrócił na siebie uwagę . 
Powieść napisana jest w trybie czasu teraźniejszego. Pierwsze strony szły mi opornie, ze względu na ten czas... . Ale... akcja, mimo, że powolna, nieśpieszna, rozciągnięŧa, tak mnie zainteresowała, że już po kilkunastu stronach... przyzwyczaiłam się do stylu, do języka. Bo styl jest różny od tych "powieściowych". Inny. Dialogi są pisane "ciągiem", nie od nowego wiersza, zamknięte w cudzysłowiu. 
"Serce w potrzasku" to dramatyczna historia weekendu rodzinnego. Po dwunastu latach jest okazja do spotkania w rodzinnej, wiejskiej rezydencj.i Spotkanie przy okazji chrzcin okazuje się być ostatnim... . Dlaczego? Nie, tego Wam nie zdradzę... .
Podczas tego spotkania poznajemy historię rodziny bogatego przemysłowca, ich najbliższych członków, ich charaktery. To swojego rodzaju bilans całego dotychczasowego życia, podsumowanie osiągnięć i klęsk.
Powieść od początku buduje napięcie. Wiadomo, że spotkanie nie będzie łatwe, że coś się stanie... . A może już się stało?
Książka nie jest łatwa... .


(...) Jakub również był poetą. Albo raczej był tylko poetą. Piotr przypomina sobie nagle o zeszycie, którego Jakub nie ukrywał, ale nikt nigdy nie ośmielił się go otworzyć. Jakub pilnował tego zeszytu nawet wówczas, gdy zostawiał go na swoim biurku na bulwarze Lannes, w Rivier czy też później w ich podmiejskim pokoju. Zawsze ten sam zeszyt. Pobrudzona, zniszczona naklejka oznajmiała: "Pieśni serca w potrzasku". To wszystko. Nikt nie odważył się go o to pytać. (...)
 
Warto, naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę... .

3 komentarze:

 1. ...zapamietam, zapiszę, na jesień zostawię...moja letnia kupka jest dość spora:)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki. Jak mi wpadnie w ręce to na pewno przeczytam. Kiedyś bardzo dużo czytałam. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki. :) Pozdrowienia Haniu. :)

  OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)