poniedziałek, 3 czerwca 2013

Czytaj, czytaj, czytaj: #2 "Dwór", "Spuścizna" Isaac Bashevis Singer

Isaac Bashevis Singer urodził się na początku dwudziestego wieku w Leoncinie. Był wspaniałym polsko-amerykańsko-żydowskim pisarzem i dziennikarzem. Pisał przeważnie w języku jidysz. 
Ojciec Icka (bo takie jest jego prawdziwe imię) był chasydzkim rabinem, matka zaś była córką rabina z Biłgoraja. 
W latach trzydziestych wyemigrował do USA, gdzie w Nowym Jorku osiedlił się. Tam podjął pracę tłumacza, dziennikarza i korektora. Dzięki swojej żonie, Almie, którą poślubił w 1940 roku, w końcu zajął się pisaniem... .  

Pisał przede wszystkim o konfliktach moralnych ortodoksyjnych Żydów. 
Takimi są dwie jego książki, "Dwór" i "Spuścizna" (napisane w latach 1967-69).

Kalman Jakobi jest Żydem z Jampola, fikcyjnego miasteczka gdzieś w Polsce. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy jego i jego rodziny - radości i smutki,  wesela i rozwody, narodziny i śmierci, dążenie do szczęścia różnymi drogami, a w tle - głęboko zakorzeniona tradycja. 
Akcja powieści osadzona u schyłku XIX wieku wspaniale jest malowana na tle przemian ekonomicznych, gospodarczych i politycznych po powstaniu styczniowym. 
I wciąż się zastanawiam dlaczego obie te książki Noblisty - Singer otrzymał Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978 - są właściwie mało znane. 
Jeśli będę miała jeszcze okazję, na pewno sięgnę po inne powieści tego autora. 

2 komentarze:

  1. O! Czytamy Singera, czytamy...ba, nawet uwielbiamy, a piszę w liczbie mnogiej, bo miłością do książek Singera zaraził mnie mój chłopina:)
    Serdeczności:)

    OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)