niedziela, 3 czerwca 2018

Czytaj, czytaj, czytaj: #110 "Stulecie Winnych" - Ałbena Grabowska


Trylogia Stulecie Winnych, na którą składają się Ci, którzy przeżyli, Ci, którzy walczyli oraz Ci, którzy wierzyli autorstwa Ałbeny Grabowskiej została wydana w latach 2014 - 2015.
Brwinów pod Warszawą. 25 i 26 czerwca 1914 roku.
Maria i Anna, rudowłose bliźniaczki przychodzą na świat. Ich matka umiera podczas tego ciężkiego porodu. Owdowiały ojciec, Stanisław podejmuje trudne wyzwanie: w przededniu I wojny światowej musi zaopiekować się czwórką dzieci...

Z ogromnym rozmachem napisana wielowątkowa epicka saga. Dramatyczne wydarzenia z niezwykłą dbałością o szczegóły, Autorka wplotła w losy czterech pokoleń rodziny Winnych.

To ogromna dawka emocji: chwile szczęścia mieszają się z momentami grozy, radości i wzruszenia z tragediami.

Oprócz rodziny Winnych, mamy okazję zajrzeć do willi Stawiska, gdzie mieszkał Jarosław Iwaszkiewicz ze swoją żoną Anną, czytamy o lekarzu Januszu Korczaku, poznajemy dyplomatę Tadeusza Wierusz-Kowalskiego.

Akcja powieści toczy się głównie w Brwinowie, Warszawie i okolicach, ale  również wspomniane są miejsca - żeńska szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny czy pałac Wierusz-Kowalskich - które nadają autentyczności zarówno bohaterom jak i okolicznościom, w jakich się znajdują.

Ukazane postacie są niezwykle prawdziwe, barwne. Autorka sprawiła, że od początku miałam swoich ulubionych bohaterów (a raczej jedną bohaterkę) i miałam nadzieję, że będą towarzyszyć mi do końca, choć z racji ich wieku było to mało prawdopodobne.

Nie możecie nie przeczytać "Stulecia Winnych". To pozycja obowiązkowa.
Gorąco polecam! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale nie obrażaj :-)