wtorek, 9 września 2014

Czytaj, czytaj, czytaj: #18 "Na Pragę nie wrócę" Elżbieta Wichrowska

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę. Dlaczego? Wciąż czuję sentyment do mojej ukochanej Warszawy. Okazja nadarzyła się... czy mogłam nie skorzystać? Skorzystałam. A, że stare przysłowie mówi: "grajcie, to będziecie wygrywać", wygrałam. U Bookfy. Bardzo dziękuję :-)

Autorką powieści Na Pragę nie wrócę jest Elżbieta Wichrowska, która jest literaturoznawcą, specjalistką z zakresu tekstologii i edytorstwa, historii literatury i kultury polskiej XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, kultury i literatury wolnomularstwa w Polsce oraz dziejów emigracji polistopadowej we Francji.

Pani Wichrowska spróbowała sił w literaturze. Udało się Jej to wybornie.

Magdalena, główna bohaterka książki jest historykiem i pisarką. Wśród zagmatwanego romansu, nieco intrygującego kryminału, oprowadza czytelnika po lewo- i prawobrzeżnej Warszawie, przypominając historię począwszy od osiemnastego wieku, poprzez zawieruchę drugiej wojny światowej, absurdy PRL-u a kończąc na teraźniejszości. 

Są w powieści przyjaciółki, te z czasów jeszcze szkolnych, licealnych, te z gatunku "na dobre i na złe". Każda ma balast doświadczeń. Różnią się charakterami i... spojrzeniem na Pragę... .

Magdalena ma zamiar napisać książkę o Warszawie. Szczególnie... o tej prawobrzeżnej, gdzie mieszkała... niejako z przymusu po przeprowadzce z Nowego Dworu Mazowieckiego. 

Szuka swojego miejsca na ziemi... . Czy je znajdzie? I czy to będzie właśnie Praga?

Książka bardzo mi się podobała. To jest dla tych, którzy szukają naprawdę dobrej literatury. W główne wątki powieści Autorka zgrabnie wplotła przewodnik po starej Warszawie. 

Nie jest to książka na jeden wieczór. Warto jej poświęcić więcej czasu... .

1 komentarz:

  1. Intrygujący tytuł. Być może przeczytam.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Komentuj, ale nie obrażaj :-)