Strony

niedziela, 31 lipca 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #62 "Słodkie opętanie" J. Daniels


Bestseller „New York Timesa”: 
 



Nie, nie jesteśmy parą.
Jesteśmy monogamistami bez zobowiązań.
Szybki numerek w toalecie to nie jest dobry początek poważnego związku. Żadnego związku. Dylan Sparks zna zasady. Kiedy na weselu swojego eks udaje jej się poderwać przystojnego nieznajomego, wie, że nic nie może z tego wyniknąć. Mimo że to był najlepszy seks w jej życiu. Ale Reese Carroll chce więcej. I tak na nią działa, że Dylan nie potrafi mu się oprzeć…

Dylan swoje imię zawdzięcza wielkiej miłości obojga rodziców do Boba Dylana. Jest piękną, blondynką, niesłychanie zgrabną i... To wszystko. Na ślubie swojego eks-chłopaka poznaje Reese'a. I od tego momentu cały jej świat kręci się wokół seksu.

Czy seks jest szalony, nie mnie to oceniać. Jest go na pewno dużo w tej powieści. Ale, czego można spodziewać się po powieści z gatunku erotycznych?

Spodziewałam się wyrafinowanych opisów zbliżenia dwojga ludzi. A co wyczytałam? Nudne, powtarzające się w kółko sceny i bardzo ograniczone słownictwo je opisujące.

Do tego fabuła jak w najgorszym harlequinie. Wszystko słodkie, wzniosłe i tak okropnie przewidujące.

I jeszcze dialogi: prymitywne, nierzadko aż żenujące.

Doprawdy nie wiem, czym czytelnicy gazety „New York Times”, która to prasa uważana jest za „tę, kształtującą świadomość Amerykanina”, zachwycali się. Dla mnie to literatura bardzo niskiego lotu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Pascal.




czwartek, 28 lipca 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #61 "Czarci krąg" Iwona Banach

 

Powieść obyczajowa, kryminał, horror, farsa, satyra. Tyle jakże różnych gatunków mieści w sobie Czarci krąg Iwony Banach.




Iwona Banach - bolesławianka, pisarka, tłumaczka, była nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka pikantnej kuchni i robótek szydełkowych.

Hanka jest detektywem w biurze matrymonialnym. Pewnego dnia od swojej szefowej otrzymuje zadanie specjalne. Udaje się więc do małego miasteczka, by tam przeprowadzić śledztwo. Okazuje się, że w Zagubinie niedawno odkryto szkielet pogrzebany w pochówku wampirycznym. Mieszkańcy wykorzystują to do zorganizowania Wampiriady. W niesamowitych i zaskakujących wydarzeniach prym wiodą: zezowaty pies Zyzol, szalony profesor ufologii, Hanka i policjant Maciek.

Autorka w sposób mistrzowski kpi z bohaterów. Jest to satyra na miarę Moliera. Zaściankowość, wiara w zabobony, głupota granicząca z tępotą, dulszczyzna, lenistwo i skąpstwo pokazane z przymrużeniem oka.

Przekomiczne sceny w aurze wampirycznej z bardzo osobliwym psem w tle. Czy może być coś bardziej „wybuchowego”?

I tak od początku pojawia się coraz więcej wątków, które wydają się nie do rozwiązania, panuje pozorny chaos. Jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powraca ład i wszystkie zagadki zostają rozwiązane oczywiście, jak to w dobrym kryminale winno być, nie bez zaskoczenia dla czytelnika.

I jeszcze słowo o okładce: dopóki nie przeczytałam Czarciego kręgu, wzbudzała we mnie wręcz niechęć. Jednak teraz stwierdzam, że pasuje idealnie.

Gorąco polecam.

A za umożliwienie mi przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina. 




 

sobota, 23 lipca 2016

Plener Czytelniczy po raz piąty


To już piąty razy będziemy mogli spotkać się na Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni.





W tym roku Plener organizowany jest w dniach 29 - 31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

Tym razem będzie można spotkać się aż z sześćdziesięcioma autorami, a niemal 95 wystawców zaprezentuje książki po bardzo atrakcyjnych cenach.

Do stałych gości: Hanny Bakuły, Marty Fox, Barbary Kosmowskiej, Grzegorza Miecugowa, Jerzego Bralczyka, Marka Przybylika, Stefana Szczepłek i Eustachego Rylskiego dołączą Tomasz Sekielski i Janusz Leon Wiśniewski.

Przyjedziecie? :-)


wtorek, 12 lipca 2016

Języki obce z Colorful Media - English Matters - Wydanie Specjalne 18/2016


O Wydawnictwie Colorful Media pisałam w tym poście.

Dzisiaj przedstawiam Wam Wydanie Specjalne English Matters - Travel Smart:





A w nim:

niedziela, 10 lipca 2016

Czytaj, czytaj, czytaj: #60 "Wiatr wspomnień" Dorota Schrammek


Trzecia część trylogii pobierowskiej.






O poprzednich dwóch częściach: Horyzontach uczuć oraz Na brzegu życia możecie przeczytać tutaj i tutaj.

Pobierowo latem tętni życiem. Do poznanych już wcześniej bohaterów pobierowskiej trylogii dołączają nowi. Jakie skrywają sekrety? Czy przeszłość zdominuje to, co tu i teraz? Wiatr wspomnień jest wielowątkową, refleksyjną opowieścią o zwykłych ludziach, zaufaniu i marzeniach. To, że miłość jest lekarstwem dla duszy, nie dla każdego staje się oczywiste. A los lubi płatać figle...

Dalsze losy bohaterów pobierowskiej historii pióra Doroty Schrammek. Niestety, Wiatr wspomnień jest trzecią ostatnią częścią opowieści.

Znów spotykamy Matyldę, która po śmierci męża Władysława, zostaje wójtem gminy. Do Pobierowa przyjeżdżają bliscy głównej bohaterki ale też poznajemy nowych bohaterów powieści, którzy nierzadko namieszają w spokojnym, zdawałoby się, życiu mieszkańców nadmorskiego kurortu.

Tak, jak dwie poprzednie części pobierowskiej trylogii były napisane na tym samym, wysokim poziomie, tak Wiatr wspomnień, moim zdaniem, jest jeszcze lepszy. 

Autorka pięknie poprowadziła narrację, wyraziście pokazała każdą z postaci występujących w powieści, żywo przedstawiła intensywność ich emocji. Znów w sposób mistrzowski splotła losy bohaterów.

Aż w końcu bardzo umiejętnie zakończyła każdy z wątków. 

Mogę powiedzieć słynne "A nie mówiłam?", kiedy to po lekturze Horyzontów uczuć stwierdziłam, że jesteśmy świadkami narodzin wspaniałej pisarki, autorki powieści przeznaczonych nie tylko dla kobiet, ale na pewno o kobietach.

Dzisiaj dodam jeszcze, że Dorota Schrammek jest współczesną królową powieści obyczajowej.

Tę trylogię polecam gorąco.

A za udostępnienie egzemplarza dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.