Strony

niedziela, 26 kwietnia 2015

Siedemnasty raz Chopin (cz. 2)



 

I po Eliminacjach. Po 82 godzinach cudownej muzyki, wczoraj została ogłoszona lista osiemdziesięciu czterech pianistów, którzy wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Konkurs rozpocznie się 1 października.

Nie miałam niestety okazji wysłuchać wszystkich muzyków, ale z tych kilkudziesięciu godzin udało mi się "wyłowić" moich faworytów. Niektórzy znaleźli się w szczęśliwej liczbie 84.

Najliczniejszą grupę stanowią w tym roku Polacy i reprezentanci Chin - po piętnaście osób. Japonię będzie reprezentować 12 pianistów, Koreę 9, Rosję 7, Stany Zjednoczone 5 i Kanadę, Wielką Brytanię i Włoch po 3.

Z Polski zakwalifikowali się:

Tymoteusz Bies,
Rafał Błaszczyk,
Łukasz Piotr Byrdy,
Katarzyna Gołofit,
Adam Mikołaj Goździewski,
Łukasz Krupiński,
Krzysztof Książek,
Łukasz Mikołajczyk,
Paweł Motyczyński,
Szymon Nehring,
Piotr Nowak,
Piotr Ryszard Pawlak,
Zuzanna Pietrzak,
Michał Szymanowski,
Andrzej Wierciński. 

Konkurs, jak już pisałam, rozpocznie się 1 października, potrwa w czterech etapach do 20 października. 

Znów czeka nas ogromna dawka emocji i, co tu ukrywać, genialnych wykonań pięknej i ponadczasowej muzyki Fryderyka Chopina.

Pierwszego dnia, inaugurację zaszczyci sama Martha Argerich. 






piątek, 24 kwietnia 2015

Fryderyk spalił się ze wstydu...



adres obrazka


Dzisiaj opowiem o czymś, czego nie widziałam. No, nie do końca... Widziałam, ale tylko kawałek.

Wczoraj, po raz już dwudziesty pierwszy odbyła się gala rozdania Fryderyków. 

FRYDERYKI to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Tegoroczne rozdanie miało miejsce w Warszawie, w Teatrze Polskim. A galę prowadzili Tomson i Baron. 

I już sam ten fakt spowodował, że przestałam oglądać to, jakby nie było, ciekawe dla tych, którzy interesują się muzyką, widowisko.

Kiepski żart, głupie uśmiechy, dogadywania, "podpuszczanie" publiczności, która była po prostu zniesmaczona. Prymitywne odzywki "konferansjerów" spowodowały, że o wynikach przeczytałam w internecie. A miało być tak sympatycznie...

Triumfowała Natalia Przybysz. Poza tym statuetki dostali m.in. Mela Koteluk i Artur Rojek. Reszty szczęśliwych zwycięzców - z przykrością muszę stwierdzić - nie znam. Zapewne zbyt mało słucham radia...

A tak na marginesie... Kiedyś gala, to była gala. Począwszy od wrażeń wizualnych, jak choćby to, że panie występowały w wieczorowych toaletach, panowie (ogoleni, na Boga!) w ciemnych ubraniach lub w smokingach, a skończywszy na mowie, kurtuazji, elokwencji i finezji prowadzenia konferansjerki. 

Brakowało mi tego, oj brakowało...




wtorek, 14 kwietnia 2015

Siedemnasty raz Chopin (cz. 1)

Po raz siedemnasty organizowany jest w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 

160 pianistów rozpoczęło wczoraj walkę w Eliminacjach o awans do październikowego konkursu.

Polskę reprezentuje 21 pianistów (w kolejności alfabetycznej):

Tymoteusz Bies,
Rafał Błaszczyk,
Łukasz Piotr Byrdy,
Aleksandra Hortensja Dąbek,
Michał Dziewior,
Katarzyna Gołofit,
Adam Mikołaj Goździewski,
Julia Kociuban,
Mischa Kozłowski,
Łukasz Mikołajczyk,
Paweł Motyczyński,
Karolina Nadolska,
Szymon Nehring,
Grzegorz Niemczuk,
Piotr Nowak,
Piotr Ryszard Pawlak,
Zuzanna Pietrzak,
Adam Piórkowski,
Joanna Różewska-Kulasińska,
Michał Szymanowski,
Julia Maria Śliwa,
Marcin Wieczorek.

Do Warszawy przyjechało 26 muzyków z Chin, 25 z Japonii, 24 z Korei Południowej. Pozostali pianiści pochodzą ze Stanów Zjednoczonych - 11 osób, Rosji - również 11, Francji - 6, Wielkiej Brytanii - 5, Włoch - 4, Kanady - 4, Ukrainy - również 4, Czech - 2, Tajwanu - również 2 oraz z Austrii, Białorusi, Chorwacji, Grecji, Holandii, Indonezji, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Szwajcarii, Szwecji, Uzbekistanu i Węgier. 

Eliminacje rozpoczęły się wczoraj (13 kwietnia) i zakończą się 24 kwietnia. A odbywają się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Pianiści oeniani są przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń. Jury występuje w składzie" Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Adam Harasiewicz, Yves Henry, Andrzej Jasiński, Ivan Klansky, Anna Malikova, Alberto Nose, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska, Wojciech Świtała oraz Dina Yoffe.

Osiemdziesięciu pianistów, którzy zakwalifikują się do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będziemy mieli okazję poznać najpóźniej 25 kwietnia.

Pięcioro pianistów weźmie udział poza Eliminacjami. Są to laureaci konkursów: Dinara Klinton z Ukrainy za zajęcie II miejsca w Konkursie im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, Nazomi Nakagiri z Japonii za zajęcie II miejsca w Konkursie w Hamamatsu w 2012 roku oraz Andrzej Wierciński, Rafał Krupiński i Krzysztof Książek - tegoroczni zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 


 

 

środa, 8 kwietnia 2015

Co było grane... czyli... moja muzyka w latach 80. (c.d.)

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nie miałam już tak wiele czasu na słuchanie muzyki. Gdzieś, w tle jak zwykle szumiało radio, ale fascynację muzyką zastąpiły inne obowiązki.

Australijski zespół AC/DC powstał w latach siedemdziesiątych, ale ogromną sławą cieszył się właśnie w latach osiemdziesiątych. 

Zrobię jednak tu wyjątek i przypomnę Highway to Hell - płytę nagraną w 1979 roku...



To jeszcze z 1980 Back in Black:



Fly on the wall (1985):



Cher przeszłość ma bardzo burzliwą. Kilka małżeństw, kilkoro dzieci. W międzyczasie kariera aktorska i piosenkarska. Warto przypomnieć, że Cher była wziętą modelką. 

Hell on Wheels (1980):



If I could turn back time (1989):




Chris de Burgh irlandzki kompozytor i piosenkarz. I mimo, że śpiewa od ponad trzydziestu lat to popularność zdobył dzięki przebojom High on emotion oraz Lady in red nagranym właśnie w latach osiemdziesiątych.

High on emotion (1984):




The Lady in red (1986):




Na koniec dzisiejszego odcinka proponuję przypomnieć sobie świetnego austriackiego muzyka i wokalistę.

Falco nagrał czternaście albumów i niezliczoną ilość singli. Jego karierę przerwał wypadek samochodowy, w którym był jedyną ofiarą śmiertelną.

Rock me Amadeus (1986):




Tę piosnkę "katowałam" bez przerwy... Jeanny (1986):




c.d.n....

piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkanocnie...

Moim wiernym Czytelnikom, 
Przyjaciołom, Znajomym
oraz tym, którzy zaglądają tu przypadkowo
życzę 
zdrowych, ciepłych i rodzinnych
Świąt Wielkiej Nocy